Jak rozliczyć PIT z Niemiec? Przeczytaj – a wszystko będzie jasne!
Ze względu na kryzys ekonomiczny coraz więcej Polaków decyduje się na pracę za granicą. Warunki pracy są bardzo podobne jak w Polsce, jednak przelicznik waluty euro nadal kusi naszych rodaków, by pracować poza granicami kraju. Należy jednak pamiętać, że po powrocie do Polski konieczne będzie złożenie PIT-36 w Urzędzie Skarbowym.
Zachęcamy Cię także do sprawdzenia naszej usługi busy z polskie do niemiec pod wskazany adres.
Rozliczenie podatku dochodowego w Niemczech
Po powrocie do Polski osoby pracujące wcześniej w Niemczech często zastanawiają się, jak rozliczyć PIT z Niemiec oraz jak obliczyć dochód z Niemiec do pit 36. Trzeba pamiętać, że w przypadku pracy za granicą obowiązuje nas rozliczenie podatkowe w Polsce. Korzystamy przy tym z metody zwolnienia z progresją. W Niemczech z kolei jako podatek dochodowy odprowadzamy tzw. Lohnsteuer. Jest to również podatek dochodowy, ale od osób fizycznych.

W przypadku pracy przez agencję, często jest on pokrywany przez naszego pracodawcę, dzięki czemu otrzymujemy jedynie pensję netto. Obecnie osoby zarabiające za granicą obowiązują dwa zeznania podatkowe – jedno składane przed niemieckim (w tym wypadku) organem skarbowym, a także drugie składane przed polskim organem skarbowym, które obejmuje zarobki uzyskane w danym roku przez podatnika. Zarobki te należy podać, niezależnie od tego, czy zostały uzyskane w Polsce, czy poza jej granicami.
W przypadku dochodu uzyskanego w Niemczech ważne jest ustalenie stawki podatku oraz klasy podatkowej, w której się ona znajduje. Takie rozliczenie musi być przekazane do niemieckiego urzędu najpóźniej do 31 maja następującego po roku rozliczenia podatku.
W Niemczech wyróżniamy trzy skale podatkowe:
- 14%, w przypadku dochodów do 8.354 euro,
- 42% w przypadku dochody do 52.882 euro (kwota wolna od podatku równa jest 8.354 euro,
- 45% – w przypadku zarobku powyżej 250.731 euro (kwota wolna od podatku j.w.)
Jak wykazać dochody z Niemiec w PIT 36?
Od dochodu z Niemiec stosowane jest zwolnienie z progresją. Oznacza to, że fiskus zwolni dochód uzyskany w Niemczech z dodatkowego opodatkowania w Polsce.
Jeżeli w danym roku nie wykazaliśmy żadnych zarobków w Polsce, które byłyby opodatkowane według skali podatkowej – 17% podatek, to nie musimy składać deklaracji PIT do końca kwietnia następnego roku. Obowiązek rozliczenia podatku ma jedynie wobez zagranicznego (w tym wypadku niemieckiego) organu podatkowego.
Jeśli z kolei podatnik oprócz zarobków w Niemczech wykazuje również zarobek w Polsce, ma wtedy obowiązek wypełnić w Polsce PIT-36 i załącznik PIT/ZG. Korzysta tym samym z zasady zwolnienia z progresją.
Jak samemu obliczyć zwrot podatku z Niemiec?
Kiedy chcemy samodzielnie wypełnić PIT, ważne jest by wiedzieć, jak obliczyć dochód z Niemiec do PIT-36.
Jak obliczyć dochód z Niemiec do PIT/ZG?
Jak obliczyć dochód z Niemiec do PIT/ZG? Należy do dochodów, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce dodać dochody zwolnione z tego podatku, czyli te pochodzące z Niemiec. Od sumy obu tych dochodów obliczany jest podatek według skali podatkowej.

Następnie liczymy stopę procentową podatku. Na początku trzeba obliczyć stopę procentową tego podatku do obliczonej sumy dochodów – dzielimy podatek obliczony według polskiej skali podatkowej przez całość dochodów, które zostały uzyskane w Polsce i w Niemczech. Wynik, jaki nam wyjdzie trzeba pomnożyć przez 100.
Tę stopę procentową stosuję się do dochodu, który podlega opodatkowaniu w Polsce (podatkiem dochodowym od osób fizycznych).
Jak wypełnić PIT-36 dochody z Niemiec?
Dochody z Niemiec należy przeliczyć na złotówki – przeliczenia dokonujemy na podstawie średniego kursu NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty wynagrodzenia. Kurs można sprawdzić na stronie: https://www.nbp.pl/home.aspx?c=/ascx/archa.ascx
Co ważne kwoty wynagrodzenia nie łączymy z polskimi zarobkami. Kwoty zarobków z zagranicy wprowadza się do rubryk PIT/ZG w części C.1. kolumna B, a potem w części H deklaracji PIT-36. Będzie to pozycja opisana jako: „Dochody osiągnięte za granicą”. O te kwoty zwiększona jest podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej, przeliczonej na złote.

Na koniec wypełniamy pozycję: obliczony podatek – zgodnie z art. 27 ust. 1-8.
Podatek obliczamy z zastosowaniem stopy procentowej, którą oblicza się przy użyciu metody zwolnienia z progresją.
Co ważne zwolnienia podatkowego nie stosuje się w przypadku umów zlecenie oraz o dzieło. Kwoty zwolnione z opodatkowania są dla osób czasowo przebywających za granicą i utrzymujących czasowe przychody ze stosunku służbowego lub stosunku pracy. Chodzi głównie o osoby służbowo wyjeżdżające do Niemiec na zlecenie swojego przełożonego, gdzie mają wypłacany dodatek w postaci diety w wysokości 49 euro dziennie. Dieta ta nie jest wliczana jako dochód za pracę za granicą.
Jak sprawdzić, kiedy dostane zwrot podatku z Niemiec?
Kiedy już rozliczysz się za dochód, warto przeczytać: jak sprawdzić, kiedy dostanę zwrot podatku z Niemiec. Trzeba pamiętać, że urząd skarbowy nie posiada ustawowego terminu, w którym musi rozliczyć się ze zwrotu podatku. Najczęściej rozliczenie to trwa od 3 do 6 miesięcy po skończeniu roku podatkowego.
Ilość zwrotu podatkowego możemy sprawdzić na stronie www.gov.pl, jeśli posiadamy Profil Zaufany. Dzięki niemu załatwimy wiele spraw urzędowych, a także zapłacimy podatki. Jeśli zależy nam na szybszym zwrocie podatku z Niemiec, możemy poprosić o rozliczenie PIT-36 przez firmę zajmującą się księgowością. Koszt takiej usługi waha się między 100 a 400 zł.

Kiedy mamy wiele źródeł dochodu, często takie rozliczenie jest znacznie prostsze, a przede wszystkim bezpieczne, ponieważ istnieje mała szansa na błąd podczas wpisywania kwot oraz ulg podatkowych. Księgowy w naszym imieniu może zadzwonić do urzędu skarbowego z zapytaniem o przypuszczalną datę wpłynięcia zwrotu podatku.
Jeśli otrzymaliśmy już zwrot podatku z Niemiec należy pamiętać, że zwroty rozlicza się w roku otrzymania tego zwrotu. Zwrot z Niemiec, tak jak przychody z tego kraju, nie jest doliczany do przychodów krajowych. Wpływa jedynie na wartość stawki, stosowanej do wynagrodzenia krajowego.