Jak wynająć mieszkanie w Holandii
Holandia, podobnie jak inne duże państwa europejskie, jest oblegana przez cudzoziemców. Mogą oni mieć problem z zakwaterowaniem, jeśli nie wiedzą, gdzie go szukać. W dużych miastach ceny wcale nie są małe, a z kolei mniejsze miejscowości nie gwarantują idealnego dojazdu do pracy.
Zachęcamy Cię do sprawdzenia naszych usług:
Jak szukać mieszkania w Holandii?
Wiele ofert pracy w Holandii obejmuje również nocleg. Czasem jednak warunki mieszkaniowe nie są sprzyjające – mogą być to kontenery z osobną łazienką albo hala, podzielona na sektory do spania. Jeśli szukamy lepszego lokum, warto sprawdzić, jak znaleźć mieszkanie w Holandii, które spełni nasze wymagania. Najlepszym sposobem jest wynajem bezpośrednio od właściciela.
Można szukać mieszkań na wynajem również przez biuro nieruchomości, jednak dolicza ono swoją prowizję. Zapewne nie zależy nam na dodatkowych opłatach, więc pomocne okażą się media społecznościowe, w tym grupy dla Polaków mieszkających w Holandii. Polski OLX ma swój holenderski odpowiednik – na stronie https://www.marktplaats.nl/ znaleźć można mnóstwo ogłoszeń o wynajmie mieszkań w Holandii. Są tam również oferty pokoi na wynajem dla osób, które pojechały do Holandii samodzielnie.

W Holandii działają również biura nieruchomości, takie jak: https://www.funda.nl/ oraz https://www.pararius.nl/ . Można za ich pomocą wyszukać miejscowość, a także odległość mieszkania od centrum. Polskie strony, takie jak portal https://housing.justlanded.com/pl/Holandia/Do-wynajecia również mogą być bardzo pomocne podczas szukania wymarzonego lokum. Będą mogły dowiedzieć się z nich jak wynająć mieszkanie w Holandii.
Dla osób, które są już zameldowane w Holandii bardzo dobrą opcją jest skorzystanie z pomocy tzw. korporacji mieszkaniowej – wooncorporatie. Na stronie https://www.klikvoorwonen.nl/ znajdziemy tańsze mieszkania komunalne, a także mieszkania na sprzedaż.
Przy wynajmie należy koniecznie sprawdzić, czy lokalizacja danego mieszkania będzie dla nas odpowiednia, jaki jest stan mieszkania, czy ma ono podłączenie do Internetu, czy trzeba je załatwiać, czy w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy lub dworzec kolejowy.
Przed podpisywaniem dokumentów dobrze jest również sporządzić z wynajmującym umowę najmu, w które zawarte będą:
- dane najemcy i wynajmującego, w tym imię nazwisko, dane agencji nieruchomości, numer licencji,
- adres wynajmowanego mieszkania,
- opis stanu lokalu oraz znajdujących się w nim sprzętów – AGD, RTV, mebli,
- wyliczenia czynszu oraz informacja o terminie wpłat rachunków,
- daty rozpoczęcia i zakończenia okresu wynajmu,
- zasady wypowiedzenia umowy najmu,
- warunki utrzymania lokalu – remonty, naprawy – kto za nie ponosi koszt.
Do podpisania umowy najmu będzie potrzebny nam dowód osobisty oraz umowa o pracę lub zaświadczenie o dochodach od pracodawcy.

Koszty wynajmu w Holandii są zależne od metrażu oraz miejscowości. Najczęściej kwoty te wahają się pomiędzy 600 a 1000 euro. Dodatkowo obowiązuje nas, podobnie jak w Polsce, jednorazowa kaucja w wysokości jednego lub dwóch czynszów. Do czynszu należy doliczyć opłaty za media według licznika oraz za wywóz śmieci.
Jak kupić mieszkanie w Holandii?
Jeśli chcemy kupić mieszkanie w Holandii, a nie mamy wystarczająco dużo gotówki, możemy odkupić nieruchomość od spółdzielni mieszkaniowej – koopgarant. Obniża ona rzeczywistą wartość nieruchomości o około 25%. Dzięki temu raty kredytu hipotecznego są nawet 4 razy niższe, w porównaniu do rat za wynajem. Co ważne koopgarant daje bezpieczeństwo, ponieważ jeśli musimy później sprzedać mieszkanie, to spółdzielnia mieszkaniowa jest zobowiązana do jego wykupienia w ciągu 3 miesięcy za obecną wartość rynkową.

Jeśli okaże się, że na sprzedaży mieszkania powstał zysk, trzeba się nim podzielić ze spółdzielnią. Podobnie ze stratą – także jest podzielona na właściciela mieszkania oraz spółdzielnię. Najważniejszą kwestią jest fakt, że takiego mieszkania nie wolno nam wynajmować – musimy mieszkać w nim osobiście. Jeśli przez okres kilku miesięcy będziemy poza granicami Holandii, możemy złożyć podanie do spółdzielni z zapytaniem, czy możemy na czas naszej nieobecności czasowo wynająć mieszkanie.
Jak dostać mieszkanie socjalne w Holandii?
O mieszkanie w Holandii mogą ubiegać się wszystkie osoby, które znajdują się legalnie na terenie tego kraju. Jeśli posiadamy umowę o pracę, zlecenie lub mamy podpisany kontrakt z agencją pracy, to nasz pobyt w tym kraju jest w pełni legalny. Jeśli mamy problemy mieszkaniowe warto sprawdzić, jak dostać mieszkanie w Holandii oraz kiedy i jak starać się o mieszkanie socjalne w Holandii.
Aby móc starać się o przyznanie mieszkania socjalnego nasze zarobki w Holandii nie mogą być wyższe niż 35 tys. euro rocznie. Miesięcznie jest to około 3000 euro brutto miesięcznie. W przeliczeniu na polskie złote jest o niemała kwota, jednak przy cenach wynajmu w Holandii sięgających nawet 1500 euro miesięcznie, takie zarobki wcale nie są wysokie.

Jeśli mamy faktycznie niskie zarobki, jak załatwić mieszkanie socjalne w Holandii od strony formalnej?
Pierwszym krokiem będzie zgłoszenie się do tzw. korporacji mieszkaniowej, inaczej spółdzielni. Była ona opisana wyżej, przy okazji tematu związanego z wykupieniem mieszkania. By zapisać się na listę oczekujących na mieszkanie socjalne, należy zarejestrować się w korporacji mieszkaniowej. Jednorazowa opłata wynosi 50 euro, a roczna – 10 euro. Podczas rejestracji jest wymagany dowód osobisty oraz zaświadczenie o zarobkach.
Należy pamiętać, że zasoby korporacji mieszkaniowych są ograniczone, a na mieszkanie będzie trzeba poczekać nawet kilka lat. W pierwszej kolejności mieszkania otrzymują osoby z trudną sytuacją materialną, czyli takie, które są niepełnosprawne, wielodzietne lub czasowo niezdolne do pracy. Co jakiś czas korporacje urządzają loterie, w których losowane są osoby do przydziału mieszkania. Dostają oni najczęściej lokum, którego nikt wcześniej nie chciał. Jeśli nie mamy dużych wymagań na mieszkanie socjalne możemy czekać nieco krócej, jednak kolejka chętnych zawsze jest dość duża, a zwłaszcza w miastach takich jak Amsterdam.
Czy można wykupić mieszkanie socjalne w Holandii?
Mieszanie w Holandii możesz wykupić na zasadzie zabezpieczonego kredytu hipotecznego. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą oszczędzić na wynajmie.