Jak wygląda odprawa na lotnisku?
Jeśli planujesz lot za granicę, na pewno zdajesz sobie sprawę, że na lotniskach często panuje ogromny chaos, zwłaszcza podczas odprawy.
My jednak musimy być czujni i zadbać, by postępować zgodnie z wytycznymi. Pierwszy lot może wydawać się skomplikowany, ponieważ na lotnisku czasem naprawdę ciężko się odnaleźć, zwłaszcza jak nie mieliśmy z nim wcześniej styczności. Z czasem nabierzemy jednak doświadczenia, a odprawy na lotnisku przestaną być problemem. Jak więc sobie poradzić z zamieszaniem i odpowiednio przygotować się do lotu? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł!
Odprawa na lotnisku
Odprawa biletowo-bagażowa na lotnisku to etap, który najprościej tłumacząc, polega na wprowadzeniu do systemu swoich danych osobowych oraz pozyskaniu karty pokładowej. Przed wylotem musisz dostarczyć przewoźnikowi swoje imię, nazwisko, datę urodzenia oraz serię i numer dokumentu, z którym podróżujesz, oraz jego właściwą datę ważności.
W zależności od Twojej destynacji, wymaganych danych może być też więcej. W rezultacie wprowadzenia wszystkich niezbędnych informacji otrzymujesz kartę pokładową, która uprawnia Cię do zajęcia przeznaczonego dla ciebie miejsca w samolocie, po tym procesie możesz już się wygodnie rozsiąść i zająć bieżącymi sprawami.
Kiedy przybyć na miejsce?
Wiele osób przed swoim pierwszym wylotem zastanawia się: jak wcześnie trzeba być na lotnisku? Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że czas nie jest zawsze jednakowy, bo nasz termin przybycia na lotnisko najczęściej będzie zależny od wielu czynników takich jak samo lotnisko, sezon, w jakim udajemy się na lot oraz oczywiście obciążenie kolejki danej linii lotniczej.
Na największych europejskich lotniskach kolejki do odprawy naprawdę mogą was mocno zaskoczyć i okazać się strasznie długie, a pasażerowie często tracą w nich nawet ponad 2-3 godziny.
Nie wygląda to tak rzecz jasna za każdym razem, na terenie wszystkich lotnisk, ale trzeba mieć jednak na uwadze to, że kolejka może być niezwykle długa i zwyczajnie możecie Państwo nie zdążyć na samolot, co z pewnością byłoby niemiłym doświadczeniem.
Natomiast są małe odstępy od reguły długich kolejek, w pewien sposób możemy im nawet zapobiec. Jeśli nie mamy bowiem bagażu rejestrowanego i przechodzimy jedynie przez punkt kontrolny, to możemy przybyć na lotnisko nieco później, ale mimo wszystko powinniśmy zachować duży i bezpieczny dla nas bufor czasowy.
Jak się poruszać po lotnisku?
Po wejściu do portu lotniczego warto się udać do miejsca, gdzie jest zawieszona tablica odlotów. Na niej sprawdzamy czy jest umieszczony nasz lot, czy godzina się zgadza i nie ma opóźnień, albo co gorsza czy nie jest odwołany.
Następnie udajemy się do miejsca odprawy, w której załatwiamy wszelkie formalności związane z dokumentami i kartą pokładową. Potem możemy udać się prosto do punktu odprawy osobistej i tam przechodzimy przez procedurę sprawdzenia podręcznego bagażu oraz odzieży wierzchniej i przejście przez bramkę bezpieczeństwa.
Ostatnim krokiem jest znalezienie naszej bramki z której będziemy wchodzić na pokład samolotu. Zazwyczaj jej numer jest umiejscowiony na zakupionym przez nas bilecie, więc z łatwością powinniśmy ją znaleźć.
Pierwsza podróż lotnicza nigdy nie należy do najłatwiejszych doświadczeń i wiemy, że często bywa ona także dosyć stresująca. Dużym plusem jest jednak to że europejskie lotniska to zazwyczaj obiekty zorganizowane w niemalże ten sam popularny sposób. Jedyne co może przerażać przed kolejną lotniczą eskapadą w tym wypadku jest sama ogromna wielkość lotnisk. Najwyżej więcej się po prostu sporo nachodzimy. Procedura już jednak będzie taka sama.
Jak odprawić bagaż?
Coraz częściej spotykamy się z możliwością odprawy online, jednak w przypadku bagażu rejestrowanego musimy dokonać odprawy wewnątrz lotniska. Bagaż rejestrowany jak wspomnieliśmy trzeba więc odprawić w tradycyjny sposób. Każdy lot ma przyporządkowane stanowisko check-in o określonym numerze. Informacja o tym wyświetla się zawsze w głównym holu.
Do odprawy trzeba zgłosić się nawet kilka godzin wcześniej, a najpóźniej na 45 minut przed odlotem to już jednak zależne jest od indywidualnych ustaleń wybranych linii lotniczych.
Pasażer, który się spóźni, niestety bezpowrotnie traci ważność zakupionego wcześniej biletu, więc ważne jest by nie dopuszczać do takiej sytuacji. W czasie zdawania bagażu należy okazać odpowiedni dokument tożsamości zdeklarowany w czasie rezerwacji lotu i stosować się do instrukcji wskazanych przez kontrolera. Zabierana przez nas w podróż torba czy walizka koniecznie muszą być podpisane imieniem i nazwiskiem.
Co można przenieść przez odprawę na lotnisku?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o podstawowej zasadzie naszego bezpieczeństwa, która będzie dla nas również gwarancją spokojnej odprawy.
Zasada ta mówi że koniecznie swój bagaż z którym podróżujecie zawsze powinniście pakować sami, tak, aby podczas ewentualnej kontroli móc odpowiedzieć na pytania operatorów i wyjaśnić ewentualne wątpliwości co do znajdujących się w nim przedmiotów. Jeśli chodzi o rzeczy które możemy wnieść na pokład w bagażu możemy być spokojni, bez problemów zapotarzymy się w jedzenie i inne niezbędniki.
Restrykcje obejmują głównie niebezpieczne narzędzia takie jak noże czy śrubokręty, a ograniczone jest także wnoszenie dużej ilości płynów przekraczającej 100ml, do których zalicza się między innymi pasta do zębów.
Czy za odprawę na lotnisku się płaci?
O tym, ile będziemy musieli zapłacić za odprawę na lotnisku, decydują tylko i wyłącznie właściciele wybranych przez nas linii lotniczych. Koszty na lotnisku związane z odprawą wahają się między 55 euro a 30 euro. Nie są to ceny, których nie da się wziąć na barki, lecz na pewno dla dobra naszego portfela dużo lepiej unikać ponoszenia takich kosztów, jeśli tylko mamy taką możliwość.
Warto pamiętać, że internetowa odprawa nie w każdym porcie lotniczym jest możliwa. W takim wypadku linia lotnicza nie wymaga od nas opłat za odprawę na lotnisku. Ciężko także nie zauważyć, że odpłatna odprawa na lotnisku to cecha charakterystyczna tych tańszych linii lotniczych.
Budżetowe linie lotnicze w taki sposób najzwyczajniej rekompensują sobie atrakcyjne ceny biletów dla pasażerów.. Wybierając jednak lot popularnymi sieciami lotniczymi nie musimy już obawiać się ukrytych opłat takich jak dodatkowe koszty odprawy.
Jak poradzić sobie na lotnisku bez znajomości języka?
Bariera językowa nie powinna być dla nas na lotniskach aż tak duża jak to sobie często wyobrażamy. Wiadomo że najlepiej jest znać dobrze język bo wtedy czujemy się najbardziej komfortowo, jednak doświadczeni pracownicy międzynarodowych lotnisk mówią po angielsku, a żeby się z nimi właściwie porozumieć, wcale nie musimy biegle posługiwać się tym językiem.
Dobrze by było jednak poznać znaczenie kilku kluczowych słów związanych właśnie z lotami samolotowymi. Do takich słów z pewnością należą na przykład: : arrivals (przyloty), departures (odloty), check-in (odprawa związana z biletami i bagażem), boarding (kontrola przed samym wejściem do samolotu), boarding pass (karta pokładowa zawierająca informacje o locie) czy gate (miejsce, w którym odbywa się boarding). Dzięki znajomości tych słów będziemy dużo spokojniejsi i lepiej zrozumiemy sposób organizacji lotniska.
Co trzeba zrobić na lotnisku przed wylotem?
Twoje obowiązki przed wylotem najlepiej będzie przedstawić w formie prostej listy zadań które koniecznie musisz wykonać zanim wygodnie zajmiesz swoje miejsce w samolocie. Możesz również obejrzeć film poniżej który w szybki i zrozumiały sposób przybliży ci najważniejsze czynności. To 7 prostych kroków!
- Odszukaj odpowiednią bramkę odpraw dla Twojego lotu.
- Przygotuj dokumenty, może to być paszport bądź dowód osobisty, pamiętaj o numerze rezerwacji elektronicznej lub klasycznym papierowym bilecie.
- Przy stanowisku odprawy zostaniesz poproszony o wspomniane dokumenty oraz nadasz bagaż rejestrowany, który zostanie zważony a następnie odprawiony do łuku samolotu.
- Po zapoznaniu się z dokumentami i nadaniu twojego bagażu otrzymasz także niezbędną kartę pokładową, uprawniającą Cię do wejścia na pokład samolotu.
- Po ukończeniu odprawy biletowo-bagażowej udaj się do odpowiedniego wejścia do bramek, gdzie każdy z pasażerów przejdzie obowiązkową kontrolę bezpieczeństwa.
- Podczas kontroli bezpieczeństwa każdy pasażer musi włożyć do ,,kuwety’’ wszystkie przedmioty takie jak telefon, pasek, telefon oraz wszystkie inne urządzenia elektryczne, które przewozi w bagażu podręcznym. Wymagane jest również ukazanie naszego okrycia wierzchniego jak kurtka czy płaszcz.
- Po zakończeniu kontroli bezpieczeństwa możesz swobodnie przejść do odpowiedniej bramki, gdzie następuje moment wejścia na pokład naszego samolotu. Godzina wejścia na pokład samolotu jest wskazana na otrzymanej karcie pokładowej. W odpowiednim czasie personel wybranego lotniska poinformuje nas także o gotowości przyjęcia pasażerów na pokład samolotu więc możemy być spokojni.
Czy drukowanie karty pokładowej jest obowiązkowe?
Większość popularnych linii lotniczych zaleca, by wszyscy pasażerowie wydrukowali swoje karty pokładowe przed ostatecznym przyjazdem na lotnisko lub jako alternatywę uzyskali dostęp do mobilnych kart pokładowych na smartfonie, co pozwoli zaoszczędzić na lotnisku dużo czasu oraz pieniędzy.
Pasażerowie, którzy nie dokonają odprawy przed przyjazdem na lotnisko, będą musieli zapłacić opłatę za odprawę na lotnisku.
Czy można wydrukować kartę pokładową na lotnisku?
W dzisiejszych czasach z odprawą jest różnie i coraz częściej za sprawą pandemii od pasażerów wymagana jest odprawa przez internet. Jeśli lot ma odbyć się linią lotniczą, która wymaga od pasażerów takiej samodzielnej odprawy online, to pasażerowie, którzy nie wydrukowali lub zapomnieli zabrać ze sobą karty pokładowej, niestety będą musieli zapłacić ponownie przy kasie danej linii lotniczej za następną odprawę.
Pozostałe linie lotnicze niewymagające wspomnianej samodzielnej odprawy, wydrukują kartę pokładową pasażerowi oraz odprawią go bez żadnych dodatkowych kosztów. Dodatkowo kartę pokładową można posiadać teraz często także na urządzeniu mobilnym w aplikacji wybranej linii lotniczej.
Jak wydrukować kartę pokładową?
W większości linii lotniczych samodzielne wydrukowanie karty pokładowej wygląda w następujący sposób. Aby rozpocząć cały proces, zazwyczaj musimy nacisnąć na przycisk odprawa, a w następnym kroku wprowadzić dane naszego dokumentu tożsamości w odpowiednich miejscach.
Później powinniśmy sprawdzić wszystkie dodatkowe opcje odprawy oraz przejść do karty pokładowej. Najważniejsze informacje dotyczące naszego lotu, bagażu oraz całego przebiegu odprawy najczęściej znajdują się poniżej. Ostatnim krokiem jest wyświetlenie karty pokładowej i wybranie opcji wydrukuj, która umożliwi nam wyświetlenie naszej karty pokładowej w formacie PDF oraz zapisać ją i wydrukować dokument.
Zamknięcie bramek na lotnisku
Co oznacza zamknięcie bramek na lotnisku? Punkty odprawy bagażowej „check-in” są zazwyczaj otwierane minimum 3 godziny przed planowanym startem samolotu, a zamykane 40 minut przed planowanym startem samolotu. Natomiast zamknięcie popularnych ,,bramek” następuje 30 min. przed odlotem.
Pasażerowie są o tym odpowiednio poinformowani bowiem, taka informacja, jak również zalecenie aby pojawić się na lotnisku na 2 godziny przed planowanym lotem, widnieją na posiadanych przez pasażerów kartach pokładowych. Linie lotnicze powiadamiają o tym takżę w wysyłanej wiadomości mailowej czy sms którą otrzymuje pasażer.
To już wszystko w naszym artykule, mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą ci w przyszłości spokojnie podróżować liniami lotniczymi bez większych zmartwień a proces odprawy nie będzie już dla ciebie żadnym wyzwaniem! Bezpiecznej podróży!