Wynajem długoterminowy czy leasing?
Stoisz przed zakupem samochodu i zastanawiasz się, który sposób finansowania będzie dla Ciebie najkorzystniejszy?
Wynajem długoterminowy samochodów jest zdecydowanie najpopularniejszą w Polsce alternatywą dla klasycznego leasingu z ostatecznym wykupem auta.
Kupno samochodu za gotówkę czy na kredyt jest coraz mniej popularne wśród przedsiębiorców. Teraz ludzie chętniej korzystają z możliwości jakie daje finansowanie poprzez leasing oraz wynajem długoterminowy.
Rosnąca popularność między innymi usług transportowych oraz tym podobnych sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się czy postawić na leasing czy wybrać jednak wynajem długoterminowy? Która forma będzie korzystniejsza i dla kogo? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Zachęcamy również do sprawdzenia naszych podstron ofertowych:
Leasing czy wynajem
Wynajem długoterminowy jest także pewnym rodzajem umowy leasingowej. Podstawową różnicą między wynajmem długoterminowym a leasingiem jest to, że z założenia przedmiot umowy nie staje się własnością najemcy.
Długoterminowy wynajem jest usługą w której w ramach rat abonamentowych osoba korzystająca z takiego abonamentu może wykorzystywać pojazd oraz liczyć na jego kompleksową obsługę przez firmę wynajmującą co może być ogromną zaletą dla większości kierowców oraz przede wszystkim przedsiębiorców.
W ramach najmu długoterminowego wypożyczalnia zobowiązuję się do całkowitego ubezpieczenia samochodu, jego rejestracji, realizowania wszelkich prac serwisowych, wymianę opon, płynów eksploatacyjnych, a nawet piór wycieraczek.
Leasing natomiast to już nieco inna bajka. Działa on jednak już na trochę innych zasadach. Osoba biorąca leasing ma prawo skorzystać z popularnego w Polsce leasingu operacyjnego, w którym zwykle na początku trwania umowy wpłaca wkład własny w wysokości od 10 do maksymalnie 30% wartości wybranego samochodu, a w następnej kolejności przez ustalony czas umowy leasingowej opłaca dosyć wysoki leasingowe raty.
Jednak po zakończeniu trwania umowy leasingobiorca może w ostatecznym rozrachunku wykupić pojazdu po uprzednio ustalonej kwocie.
Co powinniśmy wybrać leasing czy wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy
Długoterminowy wynajem pojazdu jest usługą leasingu samochodowego. Czas wynajmu auta to zazwyczaj od 2 do 5 lat. Osoba korzystająca z takiego rozwiązania, zazwyczaj oddaje samochód firmie wynajmującej po upływie czasu najmu. W cenie najmu zawarta jest cena serwisu auta oraz bardzo ważna obecnie polisa komunikacyjna. Użytkownik ponosi jedynie koszty związane z zakupem paliwa. Samochody wynajmowane w tej formie posiadają zazwyczaj limity kilometrów.
Najczęściej limit wynosi od 20 000 do 50 000 km rocznie. Po przekroczeniu takiego limitu, mogą zostać naliczone natomiast dodatkowe opłaty za przejechane kilometry. W przypadku wynajmu długoterminowego, przedsiębiorca wszystkie koszty związane z użytkowaniem samochodu może wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Do kosztów tych można zaliczyć między innymi: ratę najmu, zakup paliwa czy opłaty za przejazd płatnymi drogami. Warto pamiętać że wynajmem długoterminowym nazywamy odpłatne użytkowanie samochodu na czas zobowiązania umowy, która trwa więcej niż 24 godziny. Jest to coraz popularniejsze zjawisko powoli wypierające powszechnie znany nam leasing.
Zalety wynajmu długoterminowego
Jeśli chodzi o zalety wynajmu długoterminowego jest ich niezwykle dużo. Do najważniejszych zaliczamy jednak:
- Możliwość indywidualnego dopasowania czasu trwania umowy.
- Niższe opłaty w porównaniu z leasingiem pojazdów.
- Szeroka oferta floty dostępna dla klienta, firmy wypożyczające samochody najczęściej posiadają samochody osobowe, vany, a także pojazdy dostawcze.
- Wypożyczenie samochodu nie obciąża firmy i nie zmniejsza jej zdolności kredytowej jak w przypadku leasingu aut.
- Duża elastyczność, możliwość wyboru dodatkowych pakietów zarówno dla klientów indywidualnych, jak i komercyjnych.
Wady wynajmu długoterminowego
Ciężko tak naprawdę wskazać większe wady wynajmu długoterminowego. Jeśli chcemy jednak wskazać na rzecz która może być dla nas nieprzyjemną będzie to z pewnością w przypadku wad wynajmu długoterminowego należy przede wszystkim liczyć się możliwością opłat dodatkowych, które mogą wynikać np. z uszkodzenia pojazdu. Rzecz jasna o wypożyczony samochód należy dbać. Nadmierna eksploatacja może prowadzić do uszkodzenia podzespołów, za które klient będzie musiał zapłacić.
Leasing
Leasing jest natomiast korzystniejszy dla osób chcących w atrakcyjny sposób rozłożyć płatność za zakupiony samochód. Umowa tak zapewnia nieco wyższą swobodę użytkowania samochodu, a także ostatecznie w niektórych może okazać się nieco tańszym rozwiązaniem od wynajmu długoterminowego. Jest to także oferta skierowana do osób planujących wykup pojazdu na koniec umowy.
Zalety Leasingu
- Stałe i niezmienne opłaty
- Tańszy od kredytu samochodowego
- Leasingobiorcy nie musi jednorazowo wykładać znacznych środków finansowych
- Mniej formalności w uzyskaniu finansowania
- Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania
- Opcja wykupienia samochodu po końcu umowy
Wady Leasingu
Niestety oferta leasingu posiada swoje haczyki mimo dużej ilości zalet wspomnianych wyżej.
- Koszty naprawy i serwisów ponosi leasingobiorca
- Korzystający jest zobowiązany do kupna ubezpieczenia komunikacyjnego. Firmy leasingowe bardzo często wymagają pełnego pakietu OC/AC;
- Leasingodawca musi wyrazić zgodę, aby w razie obrażeń wynikających z wypadku, korzystający otrzymał odszkodowanie;
- W leasingowanym samochodzie nie wolno robić żadnych modyfikacji;
- Firmy leasingowe bardzo często wymagają wkładu własnego;
- Jeśli leasingodawca ma problemy finansowe, użytkowany samochód przechodzi na własność wierzyciela;
Co się bardziej opłaca leasing czy wynajem?
Wynajem długoterminowy jest naszym zdaniem nieco bardziej opłacalny. Daje wiele dodatkowych możliwości, które nie oferuje jego starszy odpowiednik. Wypożyczając samochód zapewniamy sobie jednocześnie komfort i elastyczność podróży.
Jest to usługa zdecydowanie przeznaczona dla osób ceniących sobie przede wszystkim spokój i wygodę. Jedna, stała rata miesięczna pozwala pokryć w zasadzie wszelkie opłaty związane z eksploatacją pojazdu, oczywiście z wyjątkiem paliwa. Ostatecznie korzystając z wynajmu długoterminowego mamy z głowy także konieczność poszukiwania nabywcy w przypadku chęci pozbycia się auta po zakończonym kontrakcie, co dla naprawdę dużej grupy osób jest ogromnym udogodnieniem.
My z kolei oferujemy państwu długo i krótkoterminowy wynajem samochodów osobowych. W naszej ofercie szczególną uwagę przykładamy do tego by oferowane przez nas pojazdy były zawsze w świetnym stanie technicznym, posiadały rozbudowany pakiet ubezpieczeń, oraz by posiadały obsługę pomiędzy przeglądową na najwyższym poziomie!!